Image default
aktuelnosti

Socijalno preduzetništvo – vizija za budućnost, mladi u svojoj i na svojoj zemlji

O projektu YouSEED, socijalnom preduzetništvu u kontekstu ruralnog razvoja, podršci mladima, kao i o saradnji sa lokalnim vlastima i Javnom pozivu, za Agrokulturu govori Suzana Stijović, COSV koordinator za zapadni Balkan.

…YouSEED nije samo grant program, već inicijativa koja nastoji da stvori dugoročne promjene u načinima funkcionisanja ruralnih zajednica, kroz socijalne i ekološke inovacije koje unaprjeđuju kvalitet života, povećavaju zaposlenost i podstiču održivi ekonomski razvoj

YouSEED (“Mladi istražuju ruralni razvoj kroz prizmu socijalne ekonomije”) je projekat koji predstavlja 36-mjesečnu inicijativu posvećenu istraživanju potencijala socijalnog preduzetništva mladih u ruralnim područjima, a  implementira ga COSV, italijanska NVO preko svoje kancelarije u Crnoj Gori, u saradnji sa partnerima na projektu – Agencijom za lokalnu demokratiju Crne Gore (ALD) i Mrežom za ruralni razvoj Crne Gore (NRDM). Cilj projekta je jačanje participativne demokratije, EU integracija i socio-ekonomskog razvoja u Crnoj Gori, naročito u ruralnim područjima, kroz podršku organizacijama civilnog društva, lokalnim vlastima i akterima ruralnog razvoja u 20 crnogorskih opština. Implementacija projekta je otpočela januara 2024. godine i trajaće ukupno tri godine. Projekat se finansira od strane Evropske unije, a kofinansira ga Ministarstvo javne uprave Crne Gore.

Projektom se posebno naglašavaju prioriteti kao što su podrška socijalnom preduzetništvu, osnaživanje mladih, razvoj lokalnih zajednica u područjima koja su suočena sa socijalnim i ekonomskim izazovima, kao i unaprjeđenje infrastrukture i podsticanje socijalne odgovornosti. Kroz ovaj projekat očekuje se smanjenje migracija iz ruralnih područja u urbane sredine, stvarajući mogućnosti za ekonomski razvoj i zapošljavanje u lokalnim zajednicama. Važno je istaći da YouSEED nije samo grant program, već inicijativa koja nastoji da stvori dugoročne promjene u načinima funkcionisanja ruralnih zajednica, kroz socijalne i ekološke inovacije koje unaprjeđuju kvalitet života, povećavaju zaposlenost i podstiču održivi ekonomski razvoj.

Socijalna ekonomija i socijalno preduzetništvo kao relativno novi termini kod nas

U Crnoj Gori, koncepti socijalne ekonomije i socijalnog preduzetništva su još u fazi razvoja i nisu široko prepoznati. Tradicionalne forme solidarnosti, poput „mobe“ i „ortakluka“, pokazuju da su elementi socijalne ekonomije postojali u zajednicama, ali formalni zakonski i institucionalni okvir tek treba da ih sistemski prepozna i podrži. Nedostatak regulative, finansijskih podsticaja i kapaciteta organizacija otežava razvoj ovog sektora. Međutim, kroz projekte poput “YouSEED”-a i EU inicijative za socijalnu ekonomiju, svijest o ovim konceptima raste, što stvara prostor za njihovu dalju afirmaciju u Crnoj Gori. Socijalno preduzetništvo u Crnoj Gori još uvek nije u potpunosti regulisano posebnim zakonom, ali postoje određeni pravni okviri koji omogućavaju njegovo funkcionisanje. Ključni propisi uključuju: Zakon o nevladinim organizacijama, Zakon o privrednim društvima, Zakon o zadrugama, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom.

U prethodnim godinama, Crna Gora je pokrenula inicijative za donošenje posebnog zakona o socijalnom preduzetništvu, kako bi se jasno definisali status, podrška i podsticaji za ovaj sektor. Te inicijative su urodile plodom i Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga je uz pomoć konsultanata angažovanih kroz EU podršku pokrenulo procedure izrade Strategije o socijalnom preduzetništvu kao i Zakona čiji se završetak, prema najavama, očekuje u 2026. godini. To je veliki napredak i pomak naprijed, naročito za praksu koja nesumnjivo već postoji na terenu i koja će se na ovaj način dalje razvijati, ali i za naše organizacije, među kojima je i COSV, koje godinama zagovaraju donošenje ovog zakonskog rješenja.

Saradnja sa opštinama, potpisivanje Memoranduma

Tokom 2024. godine projektni tim YOUSEED projekta obišao je svaku od 20 opština uključenih u projekat i to: Andrijevicu, Bar, Berane, Bijelo Polje, Gusinje, Danilovgrad, Kolašin, Mojkovac, Nikšić, Prijestonicu Cetinje, Petnjica, Plav, Pljevlja, Plužine, Rožaje, Tuzi, Ulcinj,  Šavnik, Zetu,  Žabljak. Moramo istaći da su opštine pokazale visok nivo kooperativnosti što je rezultiralo animiranjem aktera na terenu i velikim odzivom na naš prvi javni poziv za dodjelu grantova. Lokalne samouprave su prepoznale mogućnost razvoja stabilnih biznisa upravo kroz inicijative socijalnog preduzetništva i odgovorile vrlo pozitivno na naše inpute. Shodno, svaka opština je imala predstavnika na obukama koje su se održale na temu socijalnog preduzetništva, a bile su namijenjene predstavnicima lokalnih samouprava i civilnog društva. Kroz otvoren razgovor i uz iskustva prenešena od ekspertice iz Slovenije koja radi na pripremi našeg Zakona i Strategije, a koja je bila jedna od govornica na obukama, diskusija na temu socijalnog preduzetništva je dala rezultat. Naime, tokom IV kvartala 2024. godine ta saradnja je kulminirala potpisivanjem  Memoranduma o saradnji sa svih 20 opština uključenih u projekat. Memorandum podrazumijeva aktivno učešće u implementaciji projekta, u sivm njegovim fazama, ali i učešće i doprinos izradi zakonskog rješenja koji se očekuje od lokalnih samouprava. Potpisnik Memoranduma o saradnji je i Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga sa kojim predstavnici tima imaju odličnu saradnju i razumijevanje značaja ove teme i bez kojih u krajnjem ni implementacija ovog projekta ne bi imala ovakav obim i uticaj. 

Tema i cilj Javnog poziva

Tema Javnog poziva je razvoj inovativnih modela društvenih i ekoloških usluga, dok je njegov cilj podsticanje socijalnog preduzetništva u ruralnim sredinama Crne Gore, kako bi se unaprijedio socio-ekonomski razvoj i stvorile nove prilike za zapošljavanje ranjivih grupa. Prioriteti ovog Javnog poziva su unapređenje zapošljivosti mladih, posebno u ruralnim sredinama, kroz digitalne vještine i neformalno obrazovanje, podrška razvoju malih preduzeća i socijalnog preduzetništva, te jačanje učešća mladih u lokalnim inicijativama.

Ovaj Javni poziv u okviru sub-granting šeme prvenstveno je namijenjen organizacijama civilnog društva (OCD), lokalnim inicijativama, udruženjima poljoprivrednika, udruženjima žena, omladinskim organizacijama, ekološkim organizacijama civilnog društva, zanatskim udruženjima, nevladinim organizacijama koje pružaju socijalne usluge, kao i drugim građanskim pokretima, aktivistima i mladim liderima u zajednici. Cilj je podrška akterima koji djeluju u oblastima zaštite životne sredine, socijalne i solidarne ekonomije te lokalnog razvoja u ciljanim opštinama, koje često nemaju dovoljno kapaciteta za upravljanje sredstvima, usklađivanje s procedurama, dizajniranje efikasnih i tržišno orijentisanih usluga i intervencija. Ovim programom želi se smanjiti njihova zavisnost od donatora, osnažiti njihovo učešće u kreiranju politika i postići konkretan uticaj na ciljne grupe.

Koliko su mladi uključeni u socijalno preduzetništvo posebno u oblasti ruralnog razvoja

Uključenost mladih u socijalno preduzetništvo, posebno u području ruralnog razvoja, i dalje je na niskom nivou u Crnoj Gori. Ipak, postoje pozitivni pomaci i inicijative koje nastoje podstaknuti mlade na veći udio u ovoj oblasti.

Zašto je to tako? Mladi u ruralnim sredinama često nisu dovoljno upoznati s konceptom socijalnog preduzetništva i mogućnostima koje im ono pruža jer je to za njih relativno nova tema. U obrazovnom sastavu ne postoje programi ili bar ne dovoljan broj istih koji bi ih podstaknuli na preduzetničko razmišljanje u ovom smjeru. Dalje, izazovi pri pokretanju poslovanja kao što su nedostatak početnog kapitala, slaba infrastruktura i birokratske prepreke otežavaju mladima pokretanje vlastitih socijalnih preduzeća u ruralnim područjima. S druge strane, postoje različiti projekti i organizacije koje rade na promociji socijalnog preduzetništva među mladima, kao što su: programi podrške kroz EU fondove i nevladine organizacije, koji omogućavaju edukaciju i finansijsku podršku mladima za razvoj socijalnih preduzeća koja se još uvijek ne koriste u dovoljnoj mjeri. Takođe, neki mladi u ruralnim područjima sve više pokreću inicijative povezane s organskom poljoprivredom, eko-turizmom i zanatskom proizvodnjom. U Crnoj Gori postoje primjeri mladih koji su pokrenuli socijalna preduzeća u ruralnim sredinama, fokusirajući se na održivu proizvodnju hrane, očuvanje kulturne baštine i razvoj zajednice. Uprkos brojnim izazovima, pokretačku energiju mladih ne treba podcijeniti, pa bi, sigurni smo,  povećanje podrške kroz institucionalne mjere, finansijske podsticaje i obrazovne programe moglo bi značajno unaprijediti učestvovanje mladih u socijalnom preduzetništvu u ruralnim područjima.

Šta je potrebno da bi inicijative mladih dobile podršku kroz grantove?

Da bi njihove inicijative dobile grantove, moraju biti inovativne, održive i usmjerene na konkretne društvene i ekološke izazove, posebno u ruralnim i marginalizovanim zajednicama. Projekti treba da podstiču zapošljavanje mladih kroz digitalne vještine, stručno osposobljavanje i razvoj malih biznisa, kao i da promovišu socijalno preduzetništvo i ekonomsko osnaživanje ranjivih grupa. Pored toga, inicijative treba da doprinose razvoju eko-turizma, poljoprivrede, energetske efikasnosti i očuvanju kulturnog nasljeđa. Ključni aspekti su i jačanje uloge civilnog društva, dijalog s donosiocima odluka i promocija dobrog upravljanja. Projekti moraju imati mjerljive rezultate i biti dugoročno održivi. Ključni aspekti su i jačanje uloge civilnog društva, dijalog s donosiocima odluka i promocija dobrog upravljanja. Projekti moraju imati mjerljive rezultate, biti dugoročno održivi i zasnovani na saradnji sa lokalnim akterima kako bi ostvarili trajni uticaj na zajednicu. Iako partnerstva nisu obavezna, snažno se preporučuju jer mogu doprinijeti boljoj realizaciji projekata. Ko-aplikanti učestvuju u osmišljavanju i sprovođenju aktivnosti, a njihovi troškovi su jednako prihvatljivi kao i oni glavnog aplikanta. Takođe, mogu se uključiti i druge organizacije kao saradnici, što dodatno jača kapacitete i povećava uticaj projekta.

Kako svi zainteresovani mogu doći do potrebnih informacija?

Sve informacije su javne i dostupne na vebsajtovima COSVa i partnerskih organizacija Agencije za lokalnu demokratiju i Mreže za ruralni razvoj. Ove platforme pružaju detaljne podatke o projektima, aktivnostima i mogućnostima za uključivanje u oblasti socijalne ekonomije i ruralnog razvoja. Ukoliko neko od zainteresovanih ne pronađe odgovor na svoje pitanje, može nam se obratiti direktno putem mejla na montenegro@cosv.org , gdje ćemo im rado pružiti dodatne informacije i podršku.

Koji su to naredni koraci u realizaciji projekta YouSEED?

Naredni koraci usmjereni su na dalju podršku razvoju socijalne ekonomije kroz višestruke mehanizme, uključujući podršku za donošenje zakonodavnog okvira i prateće strategije, ali i direktnu finansijsku podršku inicijativama na terenu. Vjerujemo da će naše iskustvo sa terena značajno doprinijeti prepoznavanju socijalnih aktera na terenu i da će resorno Ministarstvo koje je i do sada pokazalo visok stepen kooperativnosti znati to znanje da upotrijebi u procesu pripreme nacrta zakonskog rješenja. Pored normativnog okvira koji predstavlja aktivnost u nadležnosti Vlade i resornog Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog staranja, poseban fokus biće stavljen na finansijsku podršku kroz dodjelu grantova, koji će omogućiti lokalnim organizacijama, socijalnim preduzećima i inicijativama da implementiraju projekte u zajednicama, posebno u ruralnim područjima. Ova sredstva će biti usmjerena na jačanje kapaciteta postojećih socijalnih preduzeća, podršku novim poduhvatima i stvaranje održivih poslovnih modela zasnovanih na principima socijalne ekonomije.

Takođe, planirane su edukacije, mentoring programi i umrežavanje svih relevantnih aktera kako bi se osigurala bolja razmjena znanja, iskustava i dobrih praksi. Kroz sve ove mehanizme, očekujemo povoljno okruženje za rast i razvoj socijalne ekonomije, što će doprinijeti ekonomskom osnaživanju zajednica, povećanju zaposlenosti i unapređenju kvaliteta života, naročito u manje razvijenim i ruralnim područjima.

Projektom YouSEED ostvareni su značajni pomaci u povezivanju civilnog sektora i lokalnih vlasti, što je doprinijelo unapređenju stanja socijalnog preduzetništva u Crnoj Gori. Aktivnosti na ovom projektu su uticale da se poveća svijest organizacija civilnog društva o važnosti socijalnog preduzetništva, što je jasno vidljivo iz velikog broja prijava na Javni poziv. Ovo ukazuje na to da je tema postala aktuelna i prepoznata kao važna za razvoj zajednica. Iako je ovo samo početak, uz podršku i slične projekte, socijalno preduzetništvo ima potencijal da postane značajan faktor u daljem socio-ekonomskom razvoju Crne Gore.

Vezani članci

Održan Drugi nacionalni trening o održivoj poljoprivredi i ruralnom razvoju

admin

Korisnicima IPARD-a produžen rok za realizaciju investicija za Mjeru 7, podmjera 7.1 i Mjeru 1

admin

U toku 24. Forum o poljoprivrednoj politici

admin